fbpx

Rychlý postup, jak pečovat o čočky:

 

  1. Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu
    Speciální složení roztoku nic jiného nenahradí. Roztok oplývá vlastností čištění, hydratace, dezinfekce, někdy také lubrikace a uchovávání kontaktních čoček. Čočky by svou lázeňskou proceduru měly zažívat minimálně 6 hodin. Každodenně. Měkké kontaktní čočky nikdy nevyvařujte a nečistěte je roztokem určeným pro tvrdé čočky.
  2. Na pouzdro i čočky sahejte pouze umytýma rukama
    Než vyjmete čočky z očí, umyjte si ruce a vypláchněte obě mističky pouzdra roztokem. Komůrky vyplňte roztokem až po rysku. Neponořená čočka může vyschnout, naopak příliš ponořená čočka se nalepí na víčko a roztrhne se.
  3. Aby nedošlo k záměně, vyndávejte jako první pokaždé stejnou čočku
    Začínejte například pravou čočkou. Budete mít jasno a proces se vám zautomatizuje.
  4. Čočku umístěte na dlaň a navlhčete ji pomocí kapiček roztoku
    Promněte ji bříškem ukazováčku druhé ruky. Pracujte jemně. Opláchněte čočku proudícím čistým roztokem. Poté ji můžete ponořit do misky pouzdra a uzavřít. Lázně začínají.
  5. Nezapomínejte na čištění pouzdra
    V nečištěném pouzdře číhají bakterie a plísně. Až čočky vyjmete na denní použití, nezapomeňte vylít použitý roztok, vymýt čistým roztokem a pouzdro otočit dnem vzhůru. Nechte ho uschnout na čisté látce. Pouzdro vyměňujte jednou za 3 měsíce nebo s každou výměnou roztoku, kterou pozorně plánujte dle trvanlivosti roztoku.

Brožura s informacemi jak správně nasadit a vyjmout kontaktní čočky

Jak s čočkou zacházet

Dávejte pozor, abyste při vyjmutí z oka čočku nesmáčkli nebo nepoškrábali. Ke zdeformování čočky může dojít také ve chvíli, kdy ji položíte na nesprávný povrch. Správně by se měla čočka dotýkat pouze oka, umytých rukou a pouzdra s roztokem.

Fotka z blízka, jak si žena nasazuje kontaktní čočku

Mám měnit roztok, pokud čočky zrovna nenosím?

V případě, že máte čočky uschované v pouzdře po delší dobu, je ideální měnit roztok v pouzdře jednou týdně, přestože čočky nepoužíváte.

Fotka ženy, která nalévá roztok ke kontaktním čočkám

Když se péče o čočky zanedbá

Praktický vynález, kterým se může naše země pyšnit, je nutné hýčkat. Pokud se rozhodnete využívat jeho výhod, měli byste myslet na to, aby pro vás byl pouze přínosem. Pakliže budete zanedbávat hygienu, mohou se do čoček dostat mikroorganismy, které hlouběji proniknou epitelem rohovky, a vy můžete onemocnět závažným rohovkovým vředem. Výjimečné není ani proděravění rohovky, které se dá řešit pouze transplantací.

Dívejte se za roh

Vždy se řiďte termíny výrobce a myslete na budoucnost. Pravidelná výměna čoček není marketingový výmysl, nýbrž zdravé zacházení se svým zrakem. Při nošení starých čoček může dojít k infekci a také k vysychání rohovky. Ta může vyústit až ke ztrátě zraku. Vysoká daň za tak malý prohřešek?

 

Co je nejbezpečnější?

Z výše uvedených hledisek vyplývá, že nejbezpečnější jsou kontaktní čočky jednodenní, kterým nehrozí tak rychlá kontaminace. V jejich případě nemusíte řešit roztok ani poškození. Jejich vyšší cena pro někoho stojí za to, jiní volí kompromis čoček na 14 dní nebo další varianty.

Rada na závěr

Pokud se budete s čočkami sprchovat nebo plavat, vždy myslete na to, že vyplavení čočky je nejčastější ztrátou tohoto zázračného vynálezu.

autor článku: Olga Knoflíčková