fbpx

Vetchozrakost

(presbyopie)

Presbyopie se začíná projevovat začínajícím 40 rokem života u každého. Nejedná se o nemoc. Je to přirozený proces, který souvisí s vývojem zraku a věkem. Zaostření je při pohledu na blízku obtížnější, například při koukání na mobilní telefon či při čtení knihy.

Příčina

Nejedná se přímo o oční vadu, ale spíše o důsledek stárnutí organismu. Poprvé se vetchozrakost projevuje kolem 40. roku a okolo 60. se stabilizuje a již se nezhoršuje. 

Presbyopie vzniká postupnou změnou fyzikálních vlastností čočky. Čočka s věkem přichází o svou elasticitu a s tím souvisí schopnost zaostřit na blízko. Je také ovlivněna jinými vadami. U lidí s krátkozrakosti se objevuje později než u lidí s dalekozrakostí.

Příznaky

Vetchozrakost se projevuje zejména rozmazáváním textu, na které pomáhá oddálení. Příznakem je tedy špatné vidění do blízka, zejména za šera, nemožnost zaostření nablízko a někdy také únava, bolest očí, zamlžené vidění či bolest hlavy.

Řešení

Korigovat lze presbyopii stejně jako ostatní oční vady dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami či chirurgickým zásahem.

U brýlí jsou jedním z řešení brýle s multifokálními brýlovými čočkami, které umožňují pohodlné vidění na dálku, střední i blízkou vzdálenost. Dalším typem jsou bifokální brýlové čočky, které poskytují vidění na dálku a na blízko. Mají však viditelný předěl, což může být negativem. Třetí řešení se nabízí v brýlích na čtení. Tyto brýle mají jednoohniskové brýlové čočky a umožňují vidění pouze na blízko. Mohou být vhodné například pro nositele kontaktních čoček na dálku. Multifokální kontaktní čočky už dnes také existují a jsou tedy vhodné pro uživatele, kteří dávají přednost kontaktním čočkám před brýlemi.

Existují také čočky, které provádí korekci zraku prostřednictvím monovision metody. Tato metoda využívá dominantního oka pro korekci na dálku a druhého oka na blízko. Mozek se naučí používat každé oko na konkrétní vzdálenost. Metoda je vhodnější převážně pro mladší presbyopy.