fbpx

Krátkozrakost

(myopie)

 

Myopie neboli krátkozrakost je ztráta zrakové ostrosti. Blízké objekty vidíte ostřeji než objekty vzdálené. Tato oční vada se nejčastěji objevuje u lidí do 40 let a způsobuje zhoršené vidění do dálky a postihuje až třetinu lidí. Je považována za civilizační onemocnění.

Příčina

Pokud je naše oční bulva nadměrně protažená či rohovka nadmíru zakřivená, paprsky nedopadají na sítnici tak jak by měly a to může zapříčinit právě vznik myopie. Světlo vstupující do oka se tedy na sítnici nepromítá ostře a vzdálené objekty vidíme rozmazaně.

Myopie bývá dědičná. Pokud krátkozrakostí trpí oba rodiče, je vysoká šance, že jí budou mít i jejich děti. Běžně se u dětí projevuje již v raných fázích života a každým rokem se zhoršuje přibližně až do 25 let.

Existují však i jiné faktory ovlivňující výskyt. Těmi jsou životní styl. Například čtení zblízka nebo dlouhé hodiny u obrazovky mohou zvýšit pravděpodobnost výskytu.

Příznaky

Mžouráte očima při pohledu do dálky? Míjíte přátele na ulici, aniž byste je poznali? Může to být jedním z příznaků. Dalšími varovnými příznaky může být bolest hlavy nebo zvýšená únava při řízení. U dětí to může být nesoustředění, sledování televize z příliš blízké vzdálenosti či nos doslova nalepený na sešitě nebo knize.

Řešení

Tuto oční vadu lze korigovat prostřednictvím dioptrických brýlí s rozptylným (minusovým) sklem, kontaktních čoček konkávního tvaru (jsou užší uprostřed než na okraji) či laserovou operací při které dochází ke změně zakřivení rohovky.

Samozřejmě záleží na výši krátkozrakosti. Proto se může stát, že brýle budete nosit jen na řízení nebo k televizi. Ale také se může stát, že je budete potřebovat po celý den.