fbpx

Dioptrické brýle

Dioptrické brýle umožňují kompenzovat oční vady.

Nejrozšířenější typy:

  • Brýle na dálku poskytují správné vidění na dálku, pomáhají řešit oční vady krátkozrakosti (myopie).
  • Brýle na blízko poskytující správné vidění na blízko, pomáhají řešit oční vady dalekozrakosti (hypermetropie).
  • Brýle bifokální poskytují správné vidění zároveň na dálku i na blízko.
  • Brýle multifokální poskytují správné vidění zároveň na dálku, na blízko i střední vzdálenost.

Jednoohniskové brýle

Umožňují vidění vždy jen na jednu vzdálenost (na blízko, na dálku či střední vzdálenost). Jde o nejjednodušší a nejrozšířenější typ brýlí. Brýlová čočka má po téměř celé své ploše jen jednu dioptrickou hodnotu.

Bifokální brýle

Umožňují vidění na blízko i na dálku. Mají vložený speciální segment do spodní části brýlové čočky, který umožňuje čtení (vidění na blízko), a vrchní část pak umožňuje vidění na dálku. Vložený segment je viditelný a snižuje tedy estetickou hodnotu brýlí. Střední vzdálenost zde chybí.

Multifokální brýle

Umožňují vidění na všechny tři vzdálenosti (na blízko, dálku a střední vzdálenost), a to bez nutnosti výměny brýlí. Vrchní část skla umožňuje vidění do dálky, střední část pak třeba na počítač, spodní část je určena pro čtení (nejbližší vzdálenost). Jednotlivé části se prolínají a jejich přechody nejsou viditelné. Estetická hodnota je zachována.

Neexistují pouze jedny multifokální brýlové čočky. Můžete si zakoupit od levných, které poskytují základní komfort až po ty nejdražší, upravené individuálně podle vašeho životního stylu. Dá se tedy říci, že s rostoucí cenou roste kvalita a vizuální komfort.

Speciální varianty dioptrických brýlí

Stále větší oblibě se těší brýle určené pro určité činnosti. Například pro řízení, práci s počítačem či práce na blízkou a střední vzdálenost, třeba v kanceláři. Tyto činnosti mají svá specifika a ta by měla být zohledněna při výběru brýlí, brýlových čoček.

Brýle pro řidiče

Brýle pro řidiče mívají rozšířenou oblast pro vidění na dálku a pro vidění na střední vzdálenost. Navíc umožňující lepší vidění za snížené viditelnosti a často snižují odlesky světel protijedoucích aut. Řízení je pak nejen pohodlnější, ale zejména bezpečnější.

Interiérové brýle

Tzv. kancelářské brýle jsou určeny zejména pro vidění na střední a blízkou vzdálenost. Ocení je každý, kdo pracuje s počítačem, sedí u stolu nebo obsluhuje nějaké zařízení. Navíc také lékaři, právníci, prodavači, či operátoři. Jsou Ideálním řešením pro většinu prací doma, ať už vaření, šití, ruční práce nebo práce v dílně, práce na zahradě.