fbpx

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky přesně pro vaše oči! Navrhneme ty nejvhodnější čočky pro eliminaci vašich očních vad a naučíme vás s nimi zacházet.

Kontaktní čočky jsou nejen alternativou brýlí, ale také vhodným doplňkem, pokud už brýle nosíte, například pro sportovní aktivity, kde by jsou brýle nepohodlné. Nošení není omezeno věkem, jediným omezením je zdravotní stav oka a doporučení lékaře.

Aplikace je jednoduchá a v naši optice vás samozřejmě naučíme s čočkami zacházet. Ve většině případů jsou moderní čočky ze silikonhydrogelu. Výhodou je, že pohlcují vlhkost. Zcela zásadní je však dodržování hygienických pravidel při manipulaci a dodržování intervalů výměny.

Typy kontaktních čoček:

Podle typu dělíme kontaktní čočky na tvrdé a měkké.

Tvrdé kontaktní čočky

Tento typ čoček s v současné době používá již velmi málo a ve specifických případech. Historickým materiálem je polymethylmethakrylát (PMMA), novějším pak RGP (z anglického ridig gas permeable) v doslovném překladu, tvrdé plynopropustné čočky.

Měkké kontaktní čočky

Základem je báze hydrogelu, tedy materiálu se schopností absorbovat vodu. Nejnovější evolucí hydrogelových kontaktních čoček jsou pak silikon – hydrogelové čočky. V současnosti jsou na trhu pod názvy např. galyfilcon, senofilcon, comfilcon a enfilcon.

Obecně je problémem všech typů kontaktních čoček snížení zásobování rohovky kyslíkem, hypoxie. Ta se může projevovat  zarudnutím očí, otokem rohovky, rozmazaným viděním. Může také zvyšovat riziko řady očních infekcí. S příchodem silikon – hydrogelových čoček se prostupnost kyslíku k rohovce výrazně zlepšila a snížilo se tak riziko očních infekcí. Lepší prostupnost kyslíku tak otevřela dveře speciálním kontaktním čočkám, které vyžadují větší množství materiálu a mohli by tak způsobovat již zmíněnou hypoxii. Díky tomu dnes můžeme využívat kontaktní čočky bifokální, multifokální, čočky pro astigmatismus a speciální čočky pro pacienty s keratokonusem.

Doba nošení kontaktních čoček:

Doba nošení je dalším parametrem, kterým se od sebe jednotlivé kontaktní čočky liší.

Jednorázové (jednodenní)

Ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Odpadá nutnost čištění a uchovávání v speciálním roztoku.

14 denní a měsíční

Ráno nasadíte, večer vyndáte a uložíte do speciálního roztoku. Ten čočky přes noc čistí a hydratuje. Doba použití se počítá do otevření pouzdra s novou čočkou a běží i když čočku zrovna nenosíte. Při přenášení se vystavujete riziku očních infekcí a nevratným poškozením očí.

Pro dlouhodobé nošení

Některé typy lze nosit bez přerušení až týden. Nelze však v takovém režimu nosit jakékoliv měsíční kontaktní čočky, které k tomu nejsou vyloženě určeny. Důvodem je  kyslíková propustnost, která je u čoček určených pro dlouhodobé nošení bez přestávky, podstatně vyšší než u čoček standardních.