fbpx

Astigmatismus

Astigmatismus (cylindrická oční vada) je refrakční typ vady oka, při které dochází k rozmazanému vidění jak do blízka, tak do dálky. Tato vada bývá způsobena chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky, výjimečně bývá způsobena zakřivením nitrooční čočky. Je to běžná oční vada, která se vyskytuje ve spojení s krátkozrakostí (myopií) nebo dalekozrakostí (hypermetropií). Je to onemocnění, kterým trpí zhruba 10 % naší populace, s různou velikosti postižení.

Příčina

Astigmatismus je převážně způsoben nepravidelně zakřivenou rohovkou. V tomto případě je rohovka za normálního stavu zakřivena jako ragbyový míč. Paprsky tedy rohovka nedokáže nasměrovat do jednoho místa a výsledkem je rozmazané vidění. Při nepravidelném zakřivení nitrooční čočky, které je výjimečnou příčinou, jde o astigmatismus lentikulární. 

Příznaky

Astigmatismus ovlivňuje vidění na blízko i do dálky. Nízké postižení nebývá patrné, u vyšších stupňů se lze setkat se sníženou ostrostí vidění. Zhoršeným vnímání detailů a kontrastů či pokřiveným a zdeformovaným obrazem. Dalšími příznaky mohou být bolest hlavy, únava, pálení a řezání očí. Lidé mohou mít také problém s prostorovou orientací či přivírat oči při pohledu na vzdálené předměty.

Řešení

Tuto oční vadu lze korigovat dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami nebo laserovou refrakční operací.

Pacient může nosit torické čočky, které vyrovnávají nepravidelnost rohovky. Tyto čočky mohou být zároveň i dioptrické, jelikož pacienti často trpí zároveň blízkozrakostí nebo dalekozrakostí. Další možností je brýlová korekce cylindrickými skly. U operace je rohovka laserově vyhlazena a tím dojde ke zmizení jejího chybného zakřivení.