fbpx

Ať už jste příležitostný řidič, nebo profesionál který za volantem tráví většinu času, jistě jste se nejednou setkali s nepříjemným pocitem oslnění slunečním světlem, nebo světlomety protijedoucích vozidel. Do nepříjemných situací se může řidič dostat také za snížené viditelnosti v důsledku deště, mlhy či sněžení. Účastníci dopravních nehod často uvádějí jako příčinu nehody oslnění a tím způsobené přehlédnutí jiného vozidla, cyklisty či chodce. Všechna tato rizika jsou mnohem více reálná v období podzimu a zimy, kdy je mnohem déle tma a počasí je obecně horší.

Brýlové čočky pro řidiče

Naštěstí dnes většinu těchto nepříjemných a nebezpečných situací umíme řešit speciálními brýlovými čočkami určenými právě pro řidiče.

Polarizační brýle

Pro jízdu ve dne to mohou být sluneční polarizační brýle ať už s dioptriemi či bez nich. Tyto brýle eliminují oslnění jednak přímým slunečním světlem, ale také slunečním světlem odraženým od vozovky, nebo jiných reflexních ploch v blízkosti vozovky. Polarizované sluneční brýle snižují oslnění a usnadňují viditelnost za jasných podmínek a jsou navrženy tak, aby zvýšily kontrast pro ostřejší vidění. Tyto brýle mohu být také opatřeny zabarvením reagujícím na světlo. Při nízké intenzitě zůstávají téměř čiré a při ostrém slunečním záření se zabarvují a fungují tak jako sluneční brýle.

Speciální brýlové čočky

Novinkou na trhu brýlových čoček jsou pak speciální brýlové čočky umožňující lépe vidět při jízdě v noci a za snížené viditelnosti. Takové brýle mají za úkol eliminovat nepříjemné pocity oslnění od protijedoucích vozidel, koncových světel vozidel jedoucích před námi a intenzivního veřejného osvětlení. V dnešní době vysoce výkonných LED technologií a xenonových světel, jsou takové situace velmi časté. Takové brýlové čočky mají speciální složení materiálu čočky samotné a jsou navíc opatřeny antireflexní vrstvou, která významným způsobem zabraňuje oslnění a nepříjemnému lomu světla. Takto navržené brýlové čočky se liší od běžných většinou lehkým zabarvením do žluta, které ale nemá žádný vliv na možnost nosit takové brýle bez problémů celý den. 


Všechny tyto vymoženosti jsou ale podmíněny dobře změřeným zrakem a správně nastavenou dioptrickou hodnotou vašich brýlí. Pro řízení vozidla je naprosto nezbytné dobře vidět za jakýchkoliv podmínek.

V naši oční optice vám odborně změříme zrak a připravíme vás na bezpečnou jízdu za jakéhokoliv počasí, na to se můžete spolehnout. Rezervujte se k nám na měření zraku!